Kalisthenika je cvičení s použitím vlastní tělesné váhy, spadají pod ní tak klasické cviky typu dřepů, kliků, výpadů a plank i všechny cviky, ve kterých se k něčemu přitahujeme nebo se od něčeho odtlačujeme jako různé typy shybů (s podhmatem, nadhmatem atd,) a dipů. Samotné slovo kalisthenika pochází ze spojení dvou řeckých slov kallos (krása) a sthenos (síla).

Nespornou výhodou kalistheniky je její všestrannost, je vhodná pro každého — ženy, muže, děti, začátečníky i atlety. Navíc mnoho cviků nevyžaduje žádné speciální vybavení — a pokud jej vyžadují jde o klasické vybavení tělocvičen typu hrazd a bradel. Každý cvik zapojuje mnoho svalových skupin a svou náročností nutně upřednostňuje kvalitu nad kvantitou. Kalisthenika netrénuje jen svaly, ale i vytrvalost a poskytuje tak tělu vyvážený zdravý pohyb. Jinými slovy pravděpodobně z vás neudělá na pohled svalovce, ale i tak vám zpevní svaly a udrží vás v kondici či vás do ní dostane. Ne nadarmo ji využívají atleti, aby se po úrazech dostali zpět do formy.

A jak to souvisí se street workoutem?

Street workout je forma cvičení, kterou zpopularizovat Hannibal For King. Jde o venkovní cvičení s použitím vlastní tělesné váhy, které se stalo populárním především ve východní Evropě, Izraeli a USA. Popularita street workoutu vedla ke vzniku mnoha venkovních posiloven plných různých hrazd, bradel, žebřin, tyčí a nakloněných ploch, což je jistě velmi pozitivní fakt. Dalo by se tedy říci, že je to kalisthenika prováděná na čerstvém vzduchu, ale s tím by spousta lidí nesouhlasila nebo by takovému tvrzení alespoň vyčetla, že příliš zobecňuje.

Když si srovnáte rozčílené články lidí, kteří se cítí uraženi skutečností, že mnoho lidí nevidí rozdíl mezi kalisthenikou a street workoutem, vychází z toho, že street workout je kalisthenika zkřížená se street parkurem a možná taky lízlá gymnastikou. Ostatně spojení s kalisthenikou nemá šanci zapřít vzhledem k existenci Světové federace pro street workout a kalistheniku (The World Street Workout and Calisthenics Federation [WSWCF]), jejíž hlavní sídlo je v Rize. O pohledu na totožné sestavy cviků pro začátečníky ani radši nemluvě. Pro laika může být obtížné vidět v nich rozdíl, ale to neznamená, že street workout nemá své osobité prvky a vlastní kouzlo.