Nedařilo se v tréninku? Je čas se pořádně odreagovat!

Sem tam je třeba vypnout hlavu, přestat se soustředit na výkony v posilování a zabřednout do jiných myšlenek. Pojďme se podívat, jak se pořádně odreagovat.

1. Návštěva kasina

Občasná návštěva kasina je možné odreagování od výkonů. Nesmí se z toho stát pravidelnost, ale občasná hra, která výrazně nezasáhne do vašeho rozpočtu, je fajn způsob jak vypnout. Někoho lákají automatické hry, někdo preferuje spíše živé hry ve formě rulety, nebo pokeru.

Pokud se vám přece jen nechce nikam chodit, nebo jezdit, existují možnosti i jak si zahrát pár her z pohodlí domova. Na webové stránce Playamo no deposit bonus, kde se dozvíte o možných bonusech v kasínu Playamo, ve kterém najdete mnoho různých online her.

2. Laser game – air soft – paint ball

Pojďte si s kamarády z fitka dát něco jiného. Zasportujte si a zablbněte si u nějaké střílečky v podobě dnes oblíbených laser game, air softu a nebo paint ballu. Zkusíte, jestli se dokážete s kamarády dobře v týmu koordinovat, vyzkoušíte nový druh pohybu a soustředění, u kterého se odreagujete od běžných strastí.

3. Divadlo – kino – sportovní utkání

Trochu pasivnější způsoby odreagování uvádíme v tomto bodě. V Praze se odehrává nespočet divadelních, sportovních a filmových programů každý den. Jaký máte oblíbený filmový žánr? Mrkněte na programy několika multikin kolem vás a vyberte si odreagování v kině u nějakého pořádného hororu, nebo akčního filmu.

Pokud je sport váš život, můžete se docela dobře odreagovat i u návštěvy sportovního utkání. Vězte, že v Praze se jich odehrává opravdu mnoho každý den. Vy se jen podíváte na váš oblíbený sport a za několik málo minut ho můžete sledovat živě.

Jak se zabavit večer po náročném tréninku?

Mákli jste si dneska pořádně, ale přesto máte chuť ještě někam večer vyrazit ven? Pojďme se podívat na nějaké tipy, jak si pasivně i aktivně odpočinout po tréninku.

1. Pokerový turnaj

Turnaj v pokeru se sice může protáhnout do noci, což moc neprospěje regeneraci při spánku, ale ve všední dny turnaje nebývají tolik obsazené, nejsou tam četné rebuy a hraje se nejčastěji klasický freezout. Proto se můžete jít odreagovat na nějaký dobrý pokerový turnaj. V Praze jich najdete opravdu hodně.

Pokud se vám přece jen nechce nikam cestovat, můžete si zahrát i nějaké hry online z pohodlí domova. Můžete si zahrát třeba na Playamo casino, ve kterém najdete opravdu mnoho různých online her bez nutnosti opustit teplo domova.

2. Kultura

Nejen prací (a sportem) živ je člověk. Důležité je si občas zajít na nějaké buď oddychové, ale i náročnější divadelní představení. Můžete načerpat nové myšlenky a třeba dostanete nějaký nový zajímavý nápad.

V případě, že nejste úplní milovníci divadel, může být i dobrý způsob odreagování v podobě návštěvy kina. Máte nějaké poblíž? Nebo sedněte na metro a máte na dosah několik multikin a zábavních center.

3. Sportovní utkání

V Praze jsou koncentrovány nejlepší kluby a sportovci z celého Česka. Mnoho sportů má zde špičkové podmínky pro provozování různých sportů. Pojďte se dnes večer na nějaký tým podívat. Co vás kromě kalanetiky a workoutu baví? Je to něco dynamického jako je fotbal či hokej? Nebo spíše oddechového jako baseball? Ano, i ten se v Praze hraje. Mrkněte na internet a určitě si vyberete vhodné sportovní utkání, které byste mohli dnes večer navštívit.

Odvážný první krok

První krok je vždy ten nejtěžší. Začínáme-li s kalisthenikou (cvičení vlastní tělesnou vahou, z řeckých slov kallos — krása a sthenos — síla), street workoutem (cvičení vlastní tělesnou vahou prováděné venku) či jakýmkoliv jiným cvičením je prvním krokem vždy osvojení si základů, jinými slovy správné provedení těch nejjednodušších cviků. Bez základů se člověk neobejde v žádné disciplíně, ale u cvičení si může i ublížit pokud to dělá špatně či bez správné rozcvičky.

Nicméně, jelikož stojí kalisthenika i street workout na principu posilování vlastní vahou, většina z nás umí provést alespoň některé z těchto cviků správně a nebo si ze základní školy pamatuje, jak s mají správně provádět. K takovým cvikům se řadí dřepy, kliky, dipy, shyby, výpady a plank. A, i když si to nepamatujeme, není těžké nalézt správné popisy provedení či instruktážní videa. Ano, je to nudné, ale je to základ, který člověku dovolí vydat se dál k zábavnějším a odvážnějším kouskům. Navíc tyto cviky typicky zapojují více svalových partií, takže i poměrně časově nenáročná rutina je rychle znát.

Obrovská výhoda začátečnických cviků je, že k nim člověk ani nepotřebuje vybavení, maximálně pokud už je na to v dostatečné kondici hrazdu a bradla, a ty nebo něco, co je nahradí, lze nalézt v zásadě v každém parku. A to je krása tohoto tréninku, jeho jednoduchost a nenáročnost na vybavení. Pokud jste se vydali po cestě street workoutu stačí si jen pamatovat na vhodnou rozcvičku, správné provedení jednotlivých cviků a respektování hranic vlastního těla. Pokud jste to na začátku přecenili nechte tělo odpočinout a zkuste to poté znovu s lehčí kombinací cviků. Nepodceňujte odpočinek a sestavy provozujte maximálně třikrát týdně a pamatujte, že je lepší začít spíše od zádových svalů než od bicepsů.

A nesejít z cesty

Zvládli jste úspěšně rozcvičku a první začátečnický set? Výborně, teď už stačí na cestě jen vytrvat. A otevřeně si říci, co to zvládl pro nás znamená. První fáze zvládnutí takového denního cvičení je správné provedení těchto cviků, druhá je zvládnout je správně provést v doporučeném rozsahu bez toho, že by se člověk cítil jako, že právě uběhl maraton. Sestavu cviků máte skutečně v malíčku tehdy, když se po jejím provedení cítíte příjemně protáhlí nikoliv zničení.

Jak vlastně vypadá taková začátečnická sestava a co dál? Dobrým příkladem začátečnické sestavy je třeba následující kombinace: dřep 15-20x, klik 5-20x, plank 30-60 sekund, shyb 5-20x (popřípadě s asistencí nebo horizontální shyb), výpady 10-15x na každou stranu. Až to budete mít v malíčku je na čase se vydat dál, jednou z úžasných vlastností základních cviků je, že je lze snadno obměňovat — klasický klik je na vás moc, zkuste ten dámský (na kolenou) a nebo klik o zeď či o stolek/lavičku. A pokud vám naopak přijde moc snadný, vždy je tu možnost kliku s klepnutím na rameno, kliku na jedné ruce nebo se zátěží.

Zkrátka pokud si myslíte, že jste zvládly začátky zkuste obměnit cviky v sestavě za jejich těžší varianty nebo zvětšit počet opakování. A hlavně pokud si něčím nejste jistí, neváhejte se zeptat.

Kam na street workout?

Rozhodli jste se, že si chcete dát pár shybů nebo dipů a venku je příliš krásně na to, abyste byli zavřeni vevnitř? Pak je na čase vydat se za cvičením ven, ideálně do venkovní posilovny, i když i dětské hřiště může velmi dobře posloužit, protože prolézačky mají zkrátka mnoho různých využití. Pořád vás nenapadá kam si jít zacvičit? Nevadí, tenhle text vám s tím jistě pomůže.

Krom klasických venkovních posiloven a dětských prolézaček se dají k některým cvikům využít i obyčejná zábradlí či lavičky  a o tom, že některé stojany na kola se od bradel liší snad jen primární zamýšlenou funkcí ani nemluvě. Samozřejmě je dobré venkovní vybavení nejdříve důkladně zkontrolovat, než se pustíme do cvičení. U prolézaček na dětských hřištích je dobré se mrknout, zda u nich není uvedená nosnost, u starších posiloven, zábradlí a hřišť je zase dobré se podívat na jejich ukotvení popřípadě se do nich párkrát na zkoušku opřít, protože podceňovat bezpečnost se nevyplácí.

A konkrétněji?

Pokud se budeme bavit zcela obecně, pak je vždy dobré vsadit na větší park či klidovou zónu, jaké bývají u řek či jiných vodních ploch. Ale v dnešní době chytrých mobilů a slušného internetového pokrytí se není nutné nikam vydávat na blind ani se doptávat místních. Například server Streetworkout se pyšní docela solidní mapou posiloven pro Českou Republiku a Slovensko. Samozřejmě i klasické mapy od Seznamu a Googlu vám mohou pomoci, zvlášť pokud využijete funkce typu hledej v okolí, nebo lze určitý přehled o venkovních posilovnách po celém světě nabrat třeba ze serverů Calisthenics-parks a nebo Streetgyms. Samozřejmě globální sítě obvykle nejsou tak podrobné jako místní weby zaměřené na danou lokalitu. Klíčová slova v tomto případě nejsou nijak složitá, prostě zadáte název místa, kde jste, a například — street workout, venkovní posilovna nebo dětské hřiště — a dáte vyhledat.

Pokud na venkovní cvičení přeci jen není počasí, pak nezbývá než se uchýlit do vnitřní tělocvičny či posilovny. Pokud se nic podobného ve vašem okolí nevyskytuje nebo vám podobný podnik z nějakých důvodů nevyhovuje, pak stojí za zkoušku se zeptat ve škole, když se dá celá budova pronajmout na víkend na cony (anglický výraz pro setkání příznivců stejného tématu) a jiné kulturní akce, pak se jistě dá domluvit i pronájem tělocvičny. Stačí se jen osmělit a zeptat se, pokud nebudete chtít místnost využívat v době výuky neexistuje důvod, proč by vás měli odmítnout.